გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ვისწავლოთ
ფეხბურთის თამაში
|
საგანი/პედაგოგი
|
სპორტი/ბადრი ნიშნიანიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი/ მე 5 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
6 მოსწავლე/სსმ მოსწავლე არ არის.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
კიდევ ერთხელ დავანახოთ და შევახსენოთ მოსწავლეებს
ფეხბურთი როგორც მსოფლიოში ყველაზე პოპულარული სპორტის სახე.
·
მოსწავლეებში გუნდურობისა და პასუხისმგებლობის უნარების
განვითარება.
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
·
მოსწავლეებში ბურთის დაუფლების ტექნიკის ფლობა;
·
ბურთის ტარება, ტერფის შიდა და გარეთა ტერფის გამოყენებით.
სპ.V.2. მოსწავლეს
ფიზიკური აქტივობისას შეუძლია წარმოაჩინოს ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი
უნარ-ჩვევევა
(გადაადგილება,
მანიპულირება, წონასწორობის შენარჩუნება).
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
იყენებს
სხვადასხვა გუნდური თამაშის (ფეხბურთი, კალათბურთი, ფრენბურთი, ხელბურთი, რაგბი)
ძირითად ილეთებს, წესებს, ხმოვან სიგნალებს;
·
გადაადგილებისას
იჭერს და ზუსტად გადასცემს ბურთს თანაგუნდელს.
შეძლებს თამაშის დროს ბურთის ტარებას და მის კონტროლს.
სპ.V.4.
ფიზიკურ აქტივობებში
მონაწილეობის საფუძველზე მოსწავლეს აქვს უნარი გამოავლინოს ისეთი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი
უნარ-ჩვევები, როგორებიცაა: მიზნის დასახვა, გადაწყვეტილების მიღება, მიზანდასახული
მოქმედება, პრობლემის გადაჭრა, ადამიანებთან ურთიერთობა.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
ასრულებს
თავის ფუნქციას და იღებს პასუხისმგებლობას გუნდურ თამაშებში მონაწილეობის დროს;
·
ცდილობს
იყოს ლიდერი გუნდში, ამასთანავე, ითვალისწინებს
თამაშში მონაწილეთა ინტერესებს;
|
წინარე ცოდნა
|
ზოგადი ფიზიკური მომზადება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ შეფასების სქემის მიხედვით, გამოვიყენებ განმავითარებელ შეფასებას - სიტყვიერი კომენტარის
სახით.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
სპორტული მოედანი პატარა ზომის ალმები ბურთები.
კომპიუტერი, პროექტორი, ინტერნეტი, ელექტრონული პრეზენტაცია.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
გაკვეთილი A ფაზა.
გამოწვევა
აქტივობა
1 _ ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება _
5 წუთი პრეზენტაცია ეხება
ქართული ფეხბურთის ისტორიის საწყის ეტაპს.
აქტივობა 2 სპორტულ მოედანზე ორგანიზებული გასვლა_ 5 წუთი
აქტივობა 3_ მოთელვითი ვარჯიშები . 5 წუთი
აქტივობა 4 მოსწავლეების გადანაწილება მოედანზე საჭირო რაოდენობის ბურთებით უზრუნველყოფა . 3 წუთი
გაკვეთილის B ფაზა
ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 5 _ წყვილებს შორის ბურთების
გადაცემა, ტერფის შიდა და გარეთა ნაწილით
. 10 წუთი
აქტივობა 6
_ ნახევარ მინდორზე ორმხრივი თამაში . 12 წუთი
გაკვეთილი C ფაზა შემაჯამებელი
აქტივობა 7 კითხვა პასუხი გასაუბრება .
საშინაო დავალება ორგანიზებული
კლასის გაშვება . 5წუთი.
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
ძალიან კარგად აგებული გაკვეტილია,გათვლილია დრო ბავშვებზე სწორად არის მიცემული დავალებები.
ReplyDelete